piątek, 14 marca 2014

Dzień Świętego Patryka czyli jak świętują Irlandczycy 17 marcaKilka słów o historii Dnia Świętego Patryka (17 MARCA)


Św. Patryk urodził się około 390 n.e. w Brytanii za panowania rzymskiego. Jako młody chłopak został porwany i sprzedany do niewoli. Gdzie jak mówią legendy poprzez modlitwę zbliżył się do Boga. Po sześciu latach uciekł z niewoli do Gali i wstąpił tam do klasztoru. Po kilkunastu latach życia w zakonie wrócił do Irlandii jako misjonarz (rok 432). Spotkał się z Druidami w Tarze i zniósł ich pogańskie rytuały. Nawrócił wodzów i książęta chrzcząc ich i tysiące ich poddanych. Chrzest odbył się w świętych Studniach, które po dziś dzień tak są nazywane.
Druidzi byli jedną z najwyższych klas celtyckiej społeczności. Byli doradcami królów, czuwali nad sprawami religii, wróżyli, składali ofiary, byli kosmologami i kapłanami. Nawracając druidów i ówczesnych władców Irlandii na wiarę chrześcijańską Św. Patryk zmienił bieg historii tego kraju.

Legendy opowiadają o tym jak Św. Patryk nauczał pogan o Trójcy Świętej (Bogu Ojcu, Synu Bożym i Duchu Świętym) używając dla zobrazowania tej świętej postaci w trzech osobach, zwykłej trójlistnej koniczynki. Dziś na pamiątkę tamtych wydarzeń dzieci i dorośli 17 marca przyozdabiają się koniczynkami i ubierają się na zielono. Zieleń będąc zarówno symbolem wiosennej nadziei na odrodzenie się życia po zimowych chłodach, jak i kolorem koniczynki stała się symbolem Irlandii. Inna legenda głosi, że to właśnie dzięki Św. Patrykowi nie ma na wyspie węży – wyprowadził je z wyspy uderzając patykiem, za którego głosem podążały.

Dzień Świętego Patryka jest największym świętem w całej Irlandii. St. Patrick's Day jest także obchodzony  innych krajach takich jak np. Stany Zjednoczone ( Boston oficjalnie jest największym skupiskiem Irlandczyków poza ich Ojczyzną).
W wielu miastach w całym kraju organizuje się parady, dzieci i dorośli przebierają się, Guinness leje się strumieniami,a śmiechu nie ma końca. Każdy sklep , każda ulica udekorowana jest flagami Irlandii ...

W żłobku chłopcy upiekli zielone ciasto (które nie zdążyłam sfotografować,bo zostało zjedzone ), a także porobili kartki z życzeniami i pomalowali koniczynki.

Cudownie jest widzieć tyle osób zjednoczonych, szczęśliwych i radosnych.
Lubię St. Patrick's Day,a Wam jak się podoba??

W tym roku jednak parady nie obejrzę,bo będę grzecznie grzała stanowisko w pracy żeby Irlandczycy mogli świętować.... CHEERS :)
Pozdrawiam i życzę miłego weekendu :)
Minia

11 komentarzy:

 1. Bardzo fajne święto! Zawsze zachwycają mnie obyczaje różnych Państw. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jedno z fajniejszych świąt :) Idealnie obrazuje słowa "A Irlandia podobno jest taka zielona, jak włosy syreny o świcie..."
  Pamiętam jak parę lat temu (około 10) piłam zielone piwo i śmiałam się do tej piosenki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedys nie lubilam tego swieta bo byla to dla mnie jedynie kolejna historia do zakucia na angielski. Legendy o wezach nie znalam, szkoda, ze sw. Patryk nie wygonil ich rowniez i z Wloch :(
  U nas rowniez obchodzi sie St. Patrick's Day - nie na taka skale jak w Irlandi. Rzeklabym. iz raczej symbolicznie, jako preteks do zabawy. Lokale organizuja kolacje sw. Patryka...ludziska popijaja, co niektorzy przywdziewaja zielone peruki.Jest wesolo :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie się podoba i chętnie bym wzięła w takim świętowaniu udział. Może kiedyś kto wie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale fajnie, sama bym pognała na taka parade :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Podoba mi się to święto!
  A Tymko właśnie maltretuje maskotkę Leprechaun(?) za chiny nie wiem, jak się poprawnie wypowiada nazwę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. No właśnie u nas w children centre jest z tej okazji mnóstwo atrakcji dla dzieci, zielone ciastka, konkursy, zabawy.
  Jak tylko Toto się obudzi- ruszamy:)

  pozdrawiamy.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak ja lubię takie radosne święta :) Szkoda, że w Polsce nie możemy pochwalić się chociaż jednym świętem jednoczącym wszystkich Polaków...

  OdpowiedzUsuń
 9. Jednym z moich marzeń jest być w Irlandii na dniu św. Patryka :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Brzmi bardzo fajnie :) A legenda o św. Patryku ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Miniu, wielkie dzięki za ten wpis!
  Przypomniałaś mi o imieninach Patryka - mojego brata:-)

  OdpowiedzUsuń

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Top WordPress Themes